2024-10-21 11:42:41

Naši astronomi u lovu na komet

Posljednjih tjedana svijet ima priliku golim okom gledati prolazak kometa C/2023 Tsuchinshan – ATLAS, a tu su jedinstvenu priliku iskoristili i naši astronomi.

Komet je otkriven 9. siječnja 2023.g. u kineskoj zvjezdarnici Tsuchinshan (Ljubičasta planina). Stigao je iz rubnog dijela Sunčeva sustava koji zovemo Oortov oblak, a koji je izvorište ovakvih dugoperiodičnih kometa. Putanja tih kometa vrlo je izdužena i vodi od kraja Sunčevog sustava prema Suncu i onda ponovno natrag prema Oortovom oblaku. Približavajući se Suncu komet se zagrijava te ispušta plinove i prašinu koji su na nebu vidljivi kao dugačak rep. Svakim preletom oko Sunca komet gubi velik dio svoje mase. Udaljavajući se od njega ponovno se hladi, rep mu se smanjuje te polako tone u tamu i nestaje na rubu Sustava. 

27.rujna Tsuchishan ATLAS prošao je perihel (točku najbližu Suncu) nakon čega je bio vidljiv u ranu zoru nisko nad obzorom. Sredina listopada najbolje je vrijeme za promatranje kometa jer je tada vidljiv odmah nakon zalaska Sunca na zapadu. 

Naša je astronomska skupina iskoristila mirnu vedru večer 15. listopada kako bi mogli promatrati komet u svom punom sjaju. Za lokaciju su izabrali Vidovu goru kako bi imali otvoren pogled na zapadni dio neba. Znatiželjne oči odmah su uočile komet i prije nego što su se orijentirali na nebeskom svodu. Promatrajući ga golim okom vidljiv je bio dugačak bijeli rep, a kroz dalekozor dobro se moglo vidjeti sjajnu komu oko jezgre kometa i dugačak rep. Sjaj kometa i ostalih zvijezda kvarila je mjesečina, ali unatoč tome uspjeli su ga fotografirati. 

Komet će se vidjeti tijekom listopada i studenog odmičući na jugozapadni dio neba, ali će svaki dan biti sve slabije vidljiv kao se udaljava od Sunca i od Zemlje prema rubu Sunčeva sustava otkuda je i stigao. 

              

 

              

 

Nešto više o samom kometu, kao i vidljivost po datumima možete vidjeti na poveznici


Osnovna škola Pučišća