2016-03-15 13:04:51

Francuski učenici i učitelji u Pučišćima

Skupina učenika i učitelja iz Lycee Les Marcs d'Or u Dijonu boravila je u Pučišćima od 1. do 11. ožujka 2016. u sklopu Erasmus+ strateškog partnerstva.

Klesarska škola Pučišća ugostila je kolege iz Dijona organiziravši im smještaj u neposrednoj blizini škole. Svakoga  jutra učenici i dio učitelja imali su organizirane aktivnosti u radionici Klesarske škole, gdje su upoznali način, metode i tehnike rada u kamenu kakve koriste naši klesari. Popodneva su bila rezervirana za terenski rad, odnosno upoznavanje bračke kamenarske baštine: Jadrankamenov kamenolom, nekoliko kamenarskih obrta,  galeriju i radionicu poznate umjetničke i kamenarske obitelji Jakšić u Donjem Humcu… Gostima je bio zanimljiv i posjet lokalnom obrtniku koji izrađuje alate za obradu kamena.

Domaćini iz OŠ Pučišća pokazali su Francuzima dio bračke srednjovjekovne baštine. Krenuli smo „od vrha“, odnosno od posjeta Vidovoj gori. Nakon kratkog prikaza povijesti naseljavanja na Braču, gosti su uživali u fascinantnom pogledu  s najvišeg otočkog vrha. Potom smo obišli i ostatke crkvice Sv. Vida, a učenici i učitelji iz Dijona te su ostatke analizirali i skicirali. 

 

U srijedu, 9.3. za naše goste pripremili smo program koji ih je trebao uvesti i život i običaje nekadašnjeg Brača. Prvo smo obišli polja u okolici Pučišća i objasnili vrste, funkciju i način gradnje suhozida. Potom smo organizirali radionicu gradnje suhozida. Zadatak je bio od nabacane hrpe kamenja napraviti „urednu bračku gomilu“. Mladi Francuzi zdušno su prionuli poslu i u nešto više od sat vremena napravili velik posao!

 

Na istoj parceli potom smo gostima pokazali staru gustirnu i objasnili važnost racionalnog gospodarenja vodom na otoku koji njome oskudijeva, u čemu suhozidi imaju veliku ulogu. Vidjeli smo i staru (napuštenu) kamenu kuću i pokušali gostima približiti način života naših predaka.

Nakon svega, pristupili smo domaćoj gozbi u obližnjoj poljskoj kućici. Pripremili smo tradicionalne bračke specijalitete: pečenu janjetinu s ražnja, vitalac, domaći brački sir u maslinovom ulju, rožatu… i sve začinjeno domaćom pjesmom. Naši francuski prijatelji uživali su svim osjetilima.

 

U četvrtak, 10.3. poveli smo goste u još jedan poučan obilazak bračke unutrašnjosti. Krenuli smo prema Gornjem Humcu, gdje nas je dočekao učitelj naše područne škole i odveo nas do srednjovjekovne crkvice Svih Svetih. Tu su crkvicu dijelila dva obližnja srednjovjekovna naselja, a specifična je i po velikim, zidanim grobovima koji je okružuju. Podsjetili smo naše goste na tijek naseljavanja Brača, odnosno činjenicu da je unutrašnjost otoka ta koja je kroz povijest bila središte života, od Ilira do srednjovjekovlja. Da bi to zorno prikazali, otišli smo i do crkvice Sv. Jurja i obišli dio srednjovjekovnog naselja Straževnik, u kojem su tragovi naseljavanja vrlo vidljivi. Gosti su pomnjivo skicirali i fotografirali svjedočanstva o životu u srednjem vijeku. 

 

Posjetili smo i PŠ Gornji Humac, u kojoj nam je učitelj prepričao svoj rad na istraživanju povijesnih izvora u okolici Humca. Gosti su bili fascinirani metodologijom i rezultatima učitelja i njegovih malih istraživača, tim više što je riječ o učenicima od 1. do 4. razreda OŠ. Iskoristili smo ovu priliku da s gostima raspravimo i metodologiju kroskurikularnog poučavanja, koja je od presudne važnosti i za rad na našem Erasmus+ projektu.


Osnovna škola Pučišća