Treći susret Comenius partnera u Ljubljani

Dana 17. 10. 2012. tim od 12 prosvjetnih djelatnika naše škole i tim od 7 djelatnika OŠ Marjan otputovao je u Ljubljanu u goste partnerskoj instituciji OŠ Sostro. U Ljubljani nam se pridružio i tim od 7 djelatnika osnovne škole Ertugrul Gazi iz Istambula pa smo održali svoj 3. Comenius susret.

Tijekom pet zajednički provedenih dana ostvarivali smo unaprijed postavljene ciljeve i međusobno uspoređivali rezultate rada na unaprjeđivanju naših školskih kurikula i povećavanju učiteljskih kompetencija s područja održivoga razvoja.

Slovenski su nam domaćini pripremili bogat i raznovrstan program. Tijekom dosadašnje suradnje razvili smo srdačne i prijateljske odnose s kolegama iz partnerskih škola pa su prvi trenutci boravka u Ljubljani bili prepunjeni iskazima dobrodošlice i iskrene radosti zbog ponovnoga susreta.

Službeni sastanak partnera započeo je 18. listopada 2012. u 9 sati svečanom priredbom učenika OŠ Sostro. Priredbi su nazočili i diplomati iz veleposlanstava naših zemalja u Ljubljani: veleposlanica Turske Serra Kaleli i predstavnik hrvatskoga veleposlanstva Marin Žužul, ministarski savjetnik.

Nakon toga gostujući su učitelji razgledali školu u pratnji domaćina i nazočili nastavi prema rasporedu koji im je određen. U međuvremnu su djelatnici OŠ Pučišća postavili izložbu učeničkih baštinskih fotografija u auli škole.

Zajednički ručak svih sudionika susreta upriličen je u školskoj kantini. Tom smo se prigodom osvjedočili kolika se pozornost u našoj partnerskoj školi  posvećuje zdravoj prehrani učenika.

Istoga dana, a prije početka međusobnoga predstavljanja školskih projekata, sve sudionike Comenius susreta primio je gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković. Susret u gradskoj vijećnici i razgovor sa savjetnicom gradonačelnika uvjerio nas je da gradska vlast u Ljubljani pomno prati aktivnosti svojih prosvjetnih institucija, da se ponosi postignutim rezultatima i jamči podršku provedbi mnogobrojnih školskih projekata.

Sudionici susreta odgovorno su se pripremili za međusobno predstavljanje rada na ostvarenju školskih kurikula i aktivnosti iz zajedničkoga projekta "Sezonska kuhinja, prirodne pretpostavke, kultura i običaji".

U petak 19. listopada posjetili smo područne škole Lipoglav i Janče. Zadivljeni smo pedagoškim standardom tih malih područnih školica. Učenicima, koji zbog malobrojnosti nastavu prate u kombiniranim razrednim odjelima, dostupne su mnogobrojne izvannastavne aktivnosti. Upravo zbog kontinuiteta sudjelovanja u izvannstavnim aktivnostima i stručnoga vodstva volontera s Kazališne akademije, npr. područna škola Janče nadaleko je poznata po svojoj lutkarskoj družini. Područna škola Lipoglav, u novoizgrađenoj školskoj zgradi, ima izvrsne uvjete za rad. Sedamnaestero učenika raspoređenih u dva razredna odjela (prvi i drugi, treći i četvrti razred) nastavu i izvannastavne aktivnosti ostvaruju u dvije učionice, školskoj knjižnici/igraonici i školskoj športskoj dvorani. Zajedno s pripadajućim vanjskim prostorom  to čini nevjerojatan pedagoški raskoš na koji je ponosna ravnateljica i svi djelatnici OŠ Sostro.

Subota i nedjelja (20. i 21. listopada) iskorišteni su za upoznavanje kulturne i prirodne baštine slovenskih učenika, koje oni promoviraju, posvajaju i čuvaju ostvarujući svoj školski kurikul.

Završni sastanak, s analizom dosadašnjega rada i naputcima za nastavak Comenius aktivnosti, održan je u ponedjeljak 22. listopada. Sa svješću da nas čeka još puno posla oko dovršavanja mjerljivih rezultata rada na Comenius partnerstvu i sa željom da sve aktivnosti ostvarimo s vrhunskim rezultatima, rastali smo se od domaćina i krenuli prema svojim domicilnim destinacijama. Put do kuće iskoristili smo za razmjenu dojmova o onome što smo vidjeli i doživjeli. Zajednički je zaključak da je OŠ Sostro izvrstan partner, da smo mogli učiti na primjerima dobre prakse slovenskih kolega i da smo međusobno kompatibilni po odnosu prema inovacijama u školi. Zato je rođena ideja oko nastavka suradnje, u istom ili proširenom partnerskom sastavu, na novim projektima.

Fotografije u fotogaleriji.

objavio: Daniel Šantić   datum: 29. 10. 2012.