Škola u prirodi 2023

Od 6. do 10. ožujka naši su četvrtaši bili u Gorskom kotaru na višednevnoj terenskoj nastavi – školi u prirodi. Učenici matične i područnih škola, sa svojim učiteljicama Romanom Lučić Lavčević, Biserom Mihaić i Mirjanom Bauk, iskustveno su upoznali prirodno geografska obilježja gorskog zavičaja, specifičnosti podneblja i kulturno povijesne znamenitosti toga kraja.

Prvoga dana posjetili su grad Ogulin i ušli u čaroban svijet ogulinskih legendi o divu Kleku i djevojci Đuli. Ogulin je rodni grad svima drage književnice Ivane Brlić Mažuranić koja je „dočekala“ učenike u svojoj Kući bajki i otkrila im od kud je crpila ideje i inspiraciju za pisanje svojih Priča iz davnina. Očarani ambijentom učenici su vrlo vješto i vjerno dramatizirali jednu od Ivaninih najpoznatijih priča, Šumu Striborovu. Puni dojmova već prvog dana u večernjim satima stigli su u svoj dom u Gorskom kotaru – Fužine.

Drugog dana boravka u Gorskom kotaru posjetili su špilju Vrelo gdje su imali priliku vidjeti bogatstvo špiljskih ukrasa nastalih stoljetnim djelovanjem vode na reljef. Slijedilo je upoznavanje biljnog svijeta Park šume Golubinjak uz oduševljenje snijegom i uživancijom u snježnim radostima.

Trećeg dana učenici su otputovali u Zagreb. Posjetili su Zoološki vrt i u edukativnoj radionici upoznali zanimljivosti životinjskog svijeta. Poslijepodne su uz pratnju stručnog vodiča prošetali zagrebačkim ulicama i upoznali znamenitosti grada.

Kiša i tmurni oblaci su obilježili četvrti dan boravka u Gorskom kotaru te nije bilo moguće prošetati poučnom stazom Nacionalnog parka Risnjak. Ipak, učenici su u prostorijama NP Risnjak kroz prezentaciju i stručno predavanje upoznali životinje ovog kraja. Poslijepodne je bilo rezervirano za sistematizaciju svih prikupljenih informacija, podataka, bilješki. Svake večeri učenici su imali zabavni program s animatoricom Ivom u kojem su se imali priliku bolje upoznati s učenicima iz Postira i Milne s kojima borave na školi u prirodi. Zadnje večeri svi su zajedno sudjelovali u kvizu znanja u kojem su pokazali zavidno znanje o svemu što su prethodnih dana vidjeli, čuli, doživjeli.

Zadnji dan valjalo se rastati od Gorskog kotara i krenuti prema jugu. Na povratku su zastali u Smiljanu – rodnom mjestu velikog Nikole Tesle. Obišli su Memorijalni centar Nikole Tesle, upoznali njegove genijalne izume i shvatili koliko je život i rad ovog skromnog ličkog čovjeka neizmjerno velik i značajan za čitavo čovječanstvo.

I tako, dan po dan, planirane aktivnosti i sadržaji škole u prirodi su uspješno realizirane. Prednosti ovakvog oblika učenja i međusobnog druženja su višestruke. Sve iskustveno doživljeno učenici s lakoćom analiziraju, predstavljaju, uspoređuju sa dotadašnjim znanjima i iskustvima, zaključuju i ono im postaje trajno znanje. Škola u prirodi jedinstven je i neizmjerno vrijedan način razvijanja svih učeničkih kompetencija i kao takva preporuka je svima.

objavio: Daniel Šantić   datum: 22. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »