U OŠ Pučišća baština se uči, voli i čuva!

Učenici, učitelj i roditelji iz Gornjega Humca organizirali su se i očistili jednu od lokava na lokaciji Sveti Mihovil. To je lokalitet na kojemu je školski kolektiv ove male područne škole započeo prije nekoliko godina istraživanje bračke prapovijesti, odnosno naše ilirske baštine.

To je također lokalitet kojemu se učenici često vraćaju i gdje provode i druga svoja istraživanja. Tako im nije moglo promaknuti da su lokve zapuštene, obrasle i zatrpane svakojakim nanosom (ima ih dvije : jedna s vodom za ljudsku uporabu, a druga za napajanje stoke). Uglavnom, prijetila je opasnost da lokve izgube funkciju koju su imale tijekom milenijske povijesti i zahvaljući kojoj su tisućama godina preživljavali ljudi i životinje na širem području Gornjega Humca. «Povijest nije s nama započela, s nama ne smije ni završiti» - načelo je u čijem duhu učitelji odgajaju djecu u ovoj školi.

Na učiteljev poticaj organizirala se skupina stanovnika, uključili su se roditelji i zajedničkim snagama pokrenuto je čišćenje donje lokve, one za stočnu uporabu. Okolni pastiri su veoma zainteresirani za to da lokva napaja njihova stada. A ono što stanovništvo zaboravlja, a djeca pamte: lokve će utažiti žeđ i divljim životinjama i pticama koje tu obitavaju pa će se održati bioraznolikost.

S obzirom na to da su najstariji stanovnici Gornjega Humca, koji su u prošlosti redovito održavali lokve, onemoćali, mladi se nisu usudili sami obaviti taj delikatni posao. Na ovom području, kao i na mnogim drugim područjima života, dogodio se prekid povijesnoga prijenosa znanja s jednoga naraštaja na drugi. Zato smo pomoć tražili od znanstvenih institucija otoka Krka koji su sličan posao obavljali na svom području.

Priča u slikama pokazuje kako je uređivanje teklo.

Zapuštenost lokava zbog koje je pokrenuta inicijativa

Rezanje grmlja i bilja koje je « zagušilo » lokvu

Iznenađujuće učinkovita pomoć najmlađih u premještanju orezanog granja

Ispumpavanje vode da bi se očistilo erodirano kamenje s dna lokve (teška mehanizacija financirana sredstvima lokalne samouprave)

Glineni mulj na dnu lokve treba sačuvati

Urušeni suhozidi oko lokve

Sve je čisto, suhozidi podignuti, lokva čeka prvu kišu i svoje stare stanovnike

objavio: Daniel Šantić   datum: 18. 10. 2016.

« Ožujak 2024 »